Atrakcje nad Biebrzą

Co u nas znajdziesz? Co możesz zobaczyć?

Zapraszam do mojego domu, ciepłej domowej atmosfery na skraju bagien położonego w niewielkim drewnianym przysiółku – Gugny. Dzięki mitycznej niedostępności bagien w Biebrzańskim Parku Narodowym  nasze gospodarstwo jest ciche i spokojne oraz w pełni ekologiczne.

Wokół domu atrakcji jest co niemiara. Unikatowe torfowiska z ogromnym bogactwem ptaków. Jeden z najlepiej zachowanych tego typu ekosystemów w Europie i to tuż za progiem. Do wieży obserwacyjnej jest zaledwie 300 metrów, ustawiona jest w miejscu skąd bardzo często można obserwować łosie, sarny, bekasy czy tańce godowe żurawi. Jednak nie jest całkiem cicho, słychać wieczorem niskie pochrapywanie słonki, sowy, a od rana już  klangor (krzyk) żurawi.

Jeśli przyjedziesz wiosną zobaczysz największe morze kwiatów jakie mogła stworzyć tylko natura i niezliczone gatunki przylatujących ptaków. Jeśli nie olśni cię różnorodność polskich odmian storczyków to może zainteresuje niepowtarzalne bogactwo godowego upierzenia batalionów.

Jeśli przyjedziesz latem i nie wypatrzysz wodniczki czy kląskawki usłyszysz zadziwiający odgłos lotek nurkującego bekasa – kszyka.

Jeśli przyjedziesz jesienią zaobserwujesz zadziwiającą wędrówkę łosi z bagien do lasu bo może nie starczy Ci cierpliwości by podglądać budujące swoje żeremia bobry.

Jeśli przyjedziesz zimą spotkasz łosia w lesie gdy zgryza młode sosny, przy odrobinie cierpliwości zobaczysz gronostaja czy wydrę. Ale zapraszam także do domu: na pieczenie pierniczków i robienie piernikowych domków w chłodne dni, na poleniuchowanie pod starą jabłonią  w słoneczne popołudnia i wieczorne ogniska.

Bronia Kowalska

Pin It on Pinterest

Share This